• kontakt@sebmont.pl

Czym jest zdrowa żywność

Czym jest zdrowa żywność

Podstawą zdrowego stylu życia będą cztery rodzaje pokarmów: zboża, ziarna roślin strączkowych, warzywa i owoce świeże oraz suszone. Warto poznać istotę zdrowego odżywienia, by dobrze się czuć.

Podstawę zdrowego odżywiania stanowią 4 grupy pokarmów:

1 - ziarna zbóż (kasze, chleb razowy, mąka z pełnego przemiału, płatki zbożowe, kiełki);

2 - ziarna roślin strączkowych (fasola, groch, soja, soczewica, ciecierzyca);

3 - warzywa;

4 - owoce świeże i suszone. Jeśli chodzi o inne składniki takie jak nabiał mięso czy też orzechy i nasiona stanowić będą uzupełnienie jadłospisu. Jednak nie każdy produkt, który będzie należał do zalecanej grupy będzie stanowił element zdrowej żywności.

Co więc w takim radzie będzie można pod tym rozumieć?

Zdrowa żywność to produkty spożywcze, które tworzone są w możliwe najbardziej naturalny sposób. Najlepiej sprawdzają się tutaj między innymi gospodarstwa biodynamiczne, nie przerobione fabrycznie bez dodatków ulepszaczy, konserwantów czy tez stabilizatorów i barwników. Nie będzie tam środków ochrony roślin oraz sztucznych nawozów, do produkcji których nie stosowano hormonów i antybiotyków. Do zdrowej żywności nie zaliczamy z pewnością produktów oczyszczonych takich jak biała mąka czy tez cukier, sól, tłuste mięso oraz wędliny, które maja w składzie tłuszcze nasycone. Dieta bogata w białko zwierzęce powoduje utratę wapnia z organizmu i będzie wpływać na rozwój miażdżycy, otyłości czy cukrzycy. Czerwone mięso powinno się zastąpić drobiowym, rybami czy też nasionami warzyw strączkowych, gdzie tego białka jest sporo.

Zdrowe przepisy

Przygotowując posiłki pamiętaj!

Długie gotowanie posiłków, smażenie czy pasteryzowanie to działania, które będą niszczyć zawarte w pożywieniu witaminy oraz składniki mineralne, dlatego najlepiej będzie zawsze spożywać takie pokarmy, które są jak najmniej przetworzone, surowe, albo tylko krótko obgotowane. Szczególnie będzie to dotyczyć warzyw czy owoców. Zaopatrując się w żywność staramy się kupować świeże, nieprzetworzone produkty i czytamy oczywiście opisy, które znajdować się będą na etykietach. Te, na których będzie kilka symboli E oznaczać będzie, że to produkt niskiej jakości, który rzeczywiście nie będzie się sprawdzał, gdy marzymy o zdrowej żywności.

Warto postawić na kotlety z soi, sałatki, surówki jarzynowe czy tez ziołowe napoje naturalne. Dieta dobrze dobrana ma wpływ na nasze ciało i będzie gwarantować lepsze zdrowie nawet w starszym wieku. Dlatego z tym co jemy warto się kontrolować i sięgać po takie produkty, które będą dobre jakościowo.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz