• kontakt@sebmont.pl

9 zalet diety bezglutenowej. Nie tylko dla chorych na celiakię!

9 zalet diety bezglutenowej. Nie tylko dla chorych na celiakię!

Dieta bezglutenowa przygotowana jest dla osób, które mają wskazaną celiakie i alergie na gluten. Jak się jednak okazuje jest również chętnie stosowana przez osoby zdrowe. Fundamentalną zasadą tego sposobu odżywiania będzie odrzucenie wszystkich pokarmów, które mają gluten będący białkiem pochodzenia roślinnego, obecny w pszenicy i jęczmieniu, owsie, życie czy orkiszu. Zalety z przejścia na dietę bezglutenową można spostrzec m.in. przy okazji rozmaitych schorzeń.  (https://naturaija.pl/produkty-bezglutenowe

Bezglutenowe korzyści

1. Osoby, które są dotknięte celiakią dzięki takiej diecie będą mogły cieszyć się zdrowiem oraz odpowiednim dobrym samopoczuciem. Uważa się, że spożycie przynajmniej raz w miesiącu jedzenia z glutenem będzie prowadzić do wzrostu zagrożenia przedwczesną śmiercią nawet o 600%. Dieta bezglutenowa chroni osoby chore przed rakiem jelita i w czasie kilku tygodni miesięcy cofa się zanik kosmków jelitowych i dolegliwości pokarmowe jakie się z tym wiążą.

2. Osoby obarczone nietolerancją glutenu często będą się zmagać z zaburzeniami neurologicznymi, migreną czy tez chronicznym zmęczeniem oraz bólami stawów. Eliminacja pokarmów z tym białkiem zapobiega ich występowaniu.

3. Dieta bezglutenowa będzie dobra dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi. Będzie dobra dla osób, które mają zaburzenia neurologiczne autyzm czy ADHD.

4. Istnieje zależności między leczeniem z nietolerancji laktozy a stosowaniem diety bezglutenowej, dzięki czemu wiele osób cieszyć smakiem wyrobów mlecznych bez przykrych konsekwencji

5. Piękniejsza oraz wolna od zaskórników cera po przejściu na dietę będzie kolejną wielką zaletą, na jaką trzeba wskazywać.

Sposób na dolegliwości pokarmowe

6. Dieta stanie się również szansą do uzyskania optymalnej masy ciała, będzie dobra dla osób, które walczą z niedowagą.

7. Pomimo, iż dieta bezglutenowa będzie z założenia dietą leczniczą cieszy się zainteresowaniem osób, które chcą się pozbyć nadmiernych kilogramów. Po pierwsze posiłki z których eliminujemy mąki będą lżejsze. Wdrożenie do codziennego odżywiania kaszy jaglanej, gryczanej czy tez ryżu zamiast pszennych makaronów i pieczywa to sposób na to, by swoje pokarmy nieco odchudzić. Po drugie gluten spowalnia również funkcje metaboliczne.

8. Dzięki diecie nie będziemy spożywać bezwartościowych posiłków takich jak ciastka, wafle, herbatniki czy krakersy, co prowadzi do nadwagi oraz otyłości.

9. Dobra dieta bezglutenowa, prawidłowo prowadzona będzie lekkostrawna, zdrowa. Musimy czymś zastąpić spożywane przez nas zboża dlatego właśnie można sięgnąć po owoce i warzywa.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz