• kontakt@sebmont.pl

Dieta bezglutenowa – cechy, właściwości

Dieta bezglutenowa – cechy, właściwości

Gluten to mieszanka białek roślinnych, które występują w ziarnach zbóż takich jak pszenica, żyto, owiec czy jęczmień. Nietolerancja glutenu przez organizm to konsekwencja alergii na to białko albo też choroby określanej jako celiakia, która ma podłoże autoimmunologiczne. O diecie bezglutenowej coraz częściej obecnie się mówi, dlatego warto wiedzieć co można a czego nie wolno zjadać w trakcie problemów z nietolerancją tegoż białka.  (https://naturaija.pl/produkty-bezglutenowe

Dieta bezglutenowa – co można jeść bez przeszkód?

Z produktów zbożowych spożywać będzie można wszelkie rodzaje ryżu, kukurydze, proso, grykę, amarant, mąkę i kaszę ze zbóż, które nie mają glutenu a więc kasza jaglana czy też gryczana. Pieczywo oraz makarony z mąki bezglutenowej także będą dozwolone. Jeśli chcemy szybko takie produkty naleźć trzeba szukać przekreślonego kłosa na opakowaniach. Poza tym płatki ryżowe oraz kaszki dla dzieci a także chrupki kukurydziane oraz popcorn. Z pozostałych produktów, wymienić będzie można mięso, jaja i ryby.

Warto wzbogacić swój sposób żywienia o liczne owoce i warzywa, które zawsze działają korzystnie. Zarówno świeże jak i mrożone są dozwolone. Można bez ograniczeń spożywać także nabiał, taki który nie będzie przetworzony. Miód, dżem, cukier, słodycze, które na opakowaniach mają znak przekreślonego kłosa również będą dla nas dopuszczalne. Dodatkowo oleje roślinne, oliwa z oliwek, sól, pieprz, zioła. Nie powinny to być mieszanki ale przyprawy jednorodne. Warto zapamiętać, że dozwolone produkty oznakowane są na opakowaniu wspomnianym już znakiem przekreślonego kłosa.

Wyklucz produkty z glutenem

Dieta bezglutenowa – co jest wykluczone?

Przede wszystkim nie możemy spodziewać pszenicy i wszystkich produktów, które mają w sobie mąkę pszenną. Oprócz tego również owies, jęczmień, żyto, kasza manna, kasza kuskus, jęczmienna, makarony pszenne. Nie można spożywać takich produktów obiadowych jak naleśniki, pierogi czy kopytka. Nie będzie można decydować się na pieczywo z mąki z wyżej wymienionych zbóż, pizza. Drożdżówki czy paluszki tez będą zakazane.

Dieta bezglutenowa wyklucza stosowanie bułki tarte. Z produktów mlecznych należy usuwać takie, które maja słód jęczmienny albo też ziarna zbóż, a tak się dzieje przy niektórych jogurtach owocowych. Należy rezygnować z kawy zbożowej oraz piwa. Nie trzeba dodawać, że dieta wyklucza oczywiście wszelkie ciasta i ciastka. Lista tych składników, które będzie trzeba wyłączyć jest jak się okazuje długa i dla wielu osób zmiana diety może się okazać bardzo trudna, wręcz będzie to terapia szokująca.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz