• kontakt@sebmont.pl

Catering dietetyczny – oszczędność dla żołądka i dla środowiska

  • Strona główna
  • Blog
  • Catering dietetyczny – oszczędność dla żołądka i dla środowiska

Catering dietetyczny – oszczędność dla żołądka i dla środowiska

          Zdrowy jadłospis, kolokwialnie mówiąc, oszczędza nas żołądek. Tu z pomocą przychodzi catering dietetyczny, bo samodzielnie nie jesteśmy w stanie bez wiedzy i doświadczenia, przyrządzać doskonałych pod względem proporcji i walorów odżywczych, posiłków na cały dzień. Na wyborze cateringu dietetycznego zyskuje nie tylko nasz organizm, ale i środowisko naturalne. W jaki sposób?

Wyregulowana praca układu trawiennego

            Nawet wtedy, gdy interesujemy się zdrowym żywieniem, znamy podstawy, racjonalny jadłospis bylibyśmy w stanie ułożyć samodzielnie, to jednak nie możemy poświęcić tak dużo czasu na zakupy, odmierzanie, gotowanie. Nie ukrywajmy, że to nie kwestia trudności i niechęci, a jedynie nawał obowiązków i tempo życia, które determinują potrzebę poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

            Catering dietetyczny łączy w sobie cechy, których w codziennym żywieniu szuka każdy z nas. Pragniemy posiłków smacznych, wartościowych, ale i tych, które ktoś przygotuje i dostarczy. Możemy w ten sposób oszczędzić czas, a finansowo wcale nie wychodzimy gorzej na takiej decyzji, tym bardziej, że do wyboru są różnorodne opcje, które mogą z powodzeniem zmieścić się w domowym budżecie. Przykładem może być catering dietetyczny z EatZone.pl.

            Posiłki dostarczane na cały dzień, to już nie przekąski czy lunch, jaki otrzymujmy od typowych firm cateringowych. Możemy liczyć zwykle na 3-5 posiłków, w zależności od wybranej opcji cateringowej, czyli diety pudełkowej. Posiłki zaczynamy wreszcie spożywać o regularnych porach, a te są odpowiednie pod względem liczby kalorii, jak i wartości odżywczych. Szybko zaczynamy odczuwać poprawę, głównie po stronie układu pokarmowego.

Catering dietetyczny, czyli krok w stronę eko rozwiązań

            O co chodzi z tą oszczędnością dla środowiska? Przede wszystkim, posiłek który jest dobrze skomponowany, o właściwej objętości, zjadamy ze smakiem, ale i w całości. Nic się nie marnuje, nie wyrzucamy jedzenia. Gotując samodzielnie, możemy upichcić posiłek, który nie będzie nadawał się do jedzenia, bo po prostu zawiedzie nasz przepis albo umiejętności. A nawet wtedy, gdy kuchenne rewolucje się powiodły, to trudno uchronić się przed wyrzucaniem resztek jedzenia.

            Takie marnotrawstwo, na które nie zawsze mamy wpływ, jest dalekie od dzisiejszej myśli w stronę bycia eko. Z kolei, dzięki cateringowi dietetycznemu, można właśnie w ten sposób oszczędzić. Nie wyrzucamy jedzenia, nie doprowadzamy do jego psucia się. Poprawiamy nie tylko własny komfort, ale i pośrednio przyczyniamy się do znacznie sensowniejszego wykorzystania zasobów, które w dużej mierze daje nam natura.

            Taka alternatywa dla tradycyjnego żywienia przynosi zatem wiele korzyści. To zalety dla organizmu, który zaczyna sprawnie funkcjonować, bo wreszcie przestaje zmagać się z niedoborami chociażby witamin i minerałów. Kolejno to zalety, niejako dla społeczeństwa, bo kończy się wyrzucanie i marnowanie jedzenia. Takich możliwości nie daje nam żadna inna dieta!

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz