• kontakt@sebmont.pl

Poznać swój iloraz inteligencji

Poznać swój iloraz inteligencji

Każdy z nas na pewno zastanawiał się jak bardzo inteligentnym człowiekiem jest. Szczególnie, kiedy w Internecie co i rusz pojawia się informacja, że znalazła się kolejna osoba, która swoim IQ dogoniła, a nawet przegoniła, samego Einsteina. Kiedyś w Internecie kotłowało się, kiedy wszyscy dowiedzieli się jak wysoki iloraz inteligencji ma nasza rodzima gwiazda – Doda. Ale czym dokładnie jest test IQ? Jak go poprawnie wykonać i czy te, które spotykamy w Internecie, są chociaż trochę miarodajne? Jakim stronom z testami można zaufać?

Czym właściwie jest test IQ?

To test inteligencji, psychometryczny, który mierzy iloraz inteligencji. W zależności od wyników można uznać, że ktoś ma przeciętną inteligencję (90-110), ponadprzeciętną (ponad 110) lub poniżej przeciętnej (poniżej 90). Testy muszą być regularnie udoskonalane i poprawiane, ponieważ ich wykonanie może być zmienne wraz ze zmiennymi kulturowymi np. znajomość różnych słów czy osiągnięć naukowych.

Często zarzuca się testom IQ właściwie tylko to, co ICH TWÓRCY uznają za inteligencję, a zupełnie inaczej skonstruowany test może dać inny wynik. Dużo osób korzysta również z różnego rodzaju testów, które dostępne są przez Internet. Wielu naukowców podnosi alarm, że to nie ma nic wspólnego z prawdziwym testem IQ, który prowadzi chociażby stowarzyszenie Mensa, działające w Polsce. To jak to właściwie jest?

Internetowe testy IQ

Owszem, jest wiele stron, które takowe testy prowadzi. I niestety, wiele z nich ma charakter jedynie rozrywkowy. Znajomi robią taki test, a następnie wstawiają na swoich mediach społecznościowych, zachęcając innych do zabawy i sprawdzenia siebie. Nie są to jednak testy miarodajne albo absolutnie nie liczą wszystkiego, co taki test mierzyć powinien.

Są jednak takie strony, na których test jest bardzo zbliżony do prawdziwego i może dawać bardzo zbliżony obraz. To m.in. https://pinbook.pl/test-iq, gdzie znajduje się wiele pytań i testów, które porusza się w prawdziwych testach IQ. Można na nich poćwiczyć technikę rozwiązywania podobnych zadań, ale nigdy nie zastąpią certyfikowanego testu IQ.

Mimo wszystko są świetną zabawą i faktycznie opierają się na prawdziwych testach dotyczących ilorazu inteligencji (lub nawet nimi są, jeśli przedostały się faktyczne testy), które można zrobić, by zobaczyć mniej więcej na jakim poziomie jest nasz iloraz inteligencji. To co? Zaryzykujesz? Chcesz dowiedzieć się do jakiej grupy ludzi się zaliczasz? Nie czekaj.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz